Co říct dítěti

Jak s dítětem mluvit o plánovaném pobytu ve ZDVOP

Rozhodnutí, ponechat své dítě nějakou dobu v zařízení pro vás zcela jistě nebylo jednoduché. Mluvit o tomto kroku s dítětem může být ještě náročnější. Zaměstnanci ZDVOP jsou připraveni vám s tímto kdykoli pomoci, ale přesto to budete nejspíš vy, koho se dítě bude ptát, kam jdete a proč. Nelze zde popsat obecně platnou univerzální odpověď. Vždy záleží na konkrétní situaci, komunikačních a rozumových dovednostech dítěte.  Obecně lze jen doporučit říkat dítěti pravdu. Jakkoli to pro vás může být zraňující a pro dítě náročné, je třeba, aby vám dítě mohlo důvěřovat. Přiznejte mu, že jsou otázky, na které sami neznáte odpověď.

Pokud víte, že budete dítě navštěvovat, sdělte mu to. Pokud nevíte, zda budete moci, řekněte, že nevíte. Pokud již víte, že to nepůjde, řekněte mu to. Pokud je to možné, sdělte mu důvod. Např. „Budu teď v nemocnici a nebudu moct za tebou chodit. Přijdu, až mi to pan doktor dovolí.“  Opět platí hlavní zásada – říkat pravdu. Dítě spíše pochopí, když řeknete, že nějakou dobu za ním nepřijdete, než pokud mu návštěvu slíbíte, ale pak nedorazíte.

Příklady možných odpovědí na otázky dětí:

  • „Ano, budeš tam spinkat.“
  • „Nevím kolikrát.“
  • „Až to bude možné, tak přijdu.“
  • „Budu na tebe myslet a mám tě rád, i když se neuvidíme.“
  • „Nemůžeme se nějakou dobu vidět.“
  • „Budu se těšit na další setkání.“

Pokud se na pobyt máte možnost připravit, můžete společně s dítětem zabalit – vybrat oblíbenou hračku a třeba několik společných fotografií.  Dítě má skříňku, ve které může mít osobní věci. V postýlce děti mívají oblíbenou hračku, kolem postýlky pohledy a fotografie.  Vzhledem k tomu, že děti mají ke svým věcem volný přístup, je třeba počítat s tím, že se mohou věci ztratit, zničit. Je lepší vybírat věci, které nejsou cenné, fotografie můžete např. nechat okopírovat a dát dítěti kopie atp.

Top